Menu Zavrieť

V Piešťanoch odštartovala sezóna dračích lodí!

Prvá júnová sobota priniesla začiatok sezóny dračích lodí na Slovensku. Všetko sa začalo o 10:30 na Sĺňave pred miestnou lodenicou kedy posádky vyrazili na prvé rozjazdy už jedenásteho ročníka Dragon Cup Piešťany. Domáci usporiadatelia z Neptún klubu zrejme nesledovali predpovede počasia, keďže namiesto búrok pripravili slnko a bezvetrie počas celého dňa, čo prilákalo aj množstvo divákov. Po vynútenej dvojročnej prestávke sa zišlo na štartovnej listine na Slovenské pomery slušných 16 posádok, rozdelených do troch kategórií, šport, FUN a v neposlednom rade detské posádky.

V kategórií FUN posádok suverénne dominovala zostava Technického skúšobného ústavu, ktorá dosiahnutými časmi atakovala niektoré pravidelne trénujúce posádky. Nie je preto náhoda že práve spomínané TSÚ si pripísalo celkové prvenstvo v tejto kategórií na 200 metrov, keď si vo finálovej jazde poradili s tímomami Infla Dragon a Ekospotreba.

V kategórií šport sa posádky pomerne dobre poznajú keďže spolu súperia už niekoľko sezón. Prvý štart sezóny je však vždy otázkou kto sa ako dokázal pripraviť na nový ročník. O nasadení do rozjázd rozhodoval žreb kapitánov na porade a ako sa ukázalo, tentokrát bol žreb spravodlivý. Víťazi rozjázd totižto postupovali priamo do semifinále, kde svoje výkony potvrdili a zabezpečili si postup aj do veľkého finále. O víťazstvo sa tak stretli hneď dve piešťanské „domáce“ posádky, Smile Clinic a Neptún klub a trenčianska zostava Dračej Légie Trenčín. Výhodu domácej vody však ani jedna z dvojice miestnych posádok nevyužila a Dračia Légia Trenčín tak brala zlato, druhé miesto vyjazdil Neptún klub Piešťany a bronzové úsmevy mali na konci šprintérskeho programu Smile Clinic.

Poradie na 200 m určilo nasadenie posádok na kilometrovej trati, kde sa ako už je zvykom štartuje v obrátenom poradí intervalovo. Víťazstvo z 200-vky medzi FUN posádkami potvrdil na kilometrovej trati tím TSÚ s náskokom takmer pól minúty pred Infla Dragons a Vrtákmi. Poradie sa menilo aj v kategórií šport, keď domáci Neptún klub neudržal striebro a domáci sa napokon museli uspokojiť aj s tretím miestom. Nad ich sily boli špecialisti na dlhé trate z ŠK Dračia Légia 2012, ktorý sa skvelou jazdou vyhupli zo 4. miesta na striebornú priečku. Nestačilo to však na víťaza šprintu a do Trenčína si tak odvážala Dračia Légia Trenčín plný bodový zisk z úvodného kola Slovenského pohára dračích lodí 2022. Priebežné poradie Slovenského pohára nájdete aj na stránkach SADL.

Najbližšie sa dračie lode predstavia už o týždeň, 11.6.2022 v Trenčíne, v rámci podujatia Prebudenie draka. Ďalšie kolo Slovenského pohára sa uskutoční rovnako v Trenčíne, ale až 18. júna, kedy posádky okrem pohárových bodov zabodujú aj o tituly majstrov Slovenska dračích lodí na dlhých tratiach, to všetko na najdlhšej súťažnej trati, 4 400 m dlhom Trenčianskom Ypsilóne.