Menu Zavrieť

Majstrovský titul na dlhej trati obhájila Dračia Légia Trenčín

V sobotu 18.6.2022 si na Váhu v Trenčíne zmerali sily posádky na najdlhšej trati v kalendári dračích lodí na Slovensku. Trenčiansky Ypsilón, ktorý dostal meno podľa tvaru súťažnej trate, hostil rovnako ako vlani Majstrovstvá Slovenska dračích lodí na dlhej trati. Okrem Slovenskej elity sa na štarte predstavili i posádky z Českej republiky a Maďarska, ktoré už tradične miešajú kartami na najvyšších priečkach Trenčianskeho Ypsilónu. S traťou dlhou 4.400 metrov sa museli posádky popasovať hneď dvakrát.

V dopoludňajšom programe absolvovali posádky rozjazdy, ktoré nominovali posádky do poobedných finálových jázd. Postupový kľúč zaručoval priamy postup do finále A iba pre víťazov rozjázd. Porazeným tak neostávalo počkať si na dojazd všetkých lodí a porovnanie časov, ktoré doplnili finálovú štvoricu o „lucky loosera“ (porazeného s najlepším dosiahnutým časom. Tento rok už rozjazdy priniesli dramatické chvíle, keď o postupujúcich do finálovej jazdy rozhodoval aj rozhodcovský zbor. Rozjazdu číslo jedna ovládol minuloročný šampión, maďarská zostava Dunai Sárkányok Vác okrem toho utvorila traťový rekord bezmála štyri a pol kilometrovej trate a meno prvého finalistu bolo známe. Druhá rozjazda priniesla reprízu súboja o postup do finále z roku 2021 medzi Dračou Légiou Trenčín a Žíznivými saňami z Uherského Hradišťa, túto dvojicu doplnila rezervná posádka ŠK Dračej Légie 2012. Od prvých metrov rezerva 2012-ky začala strácať na papierovo silnejšiu dvojicu, ktorá bok po boku dopádlovala až k prvej obrátke, kde sa do vedenia dostali trenčania. Tesne vedenie o zhruba 10m udržali až po cieľovú rovinu kde v tesnom finiši napokon zvíťazili Žíznivé saně. Rozjazda číslo tri priniesla podobne napínavý priebeh, tentokrát však v závere uhájila prvenstvo posádka ŠK Dračia Légia 2012 pred českou zostavou ONV Box.

Po rozjazdách prišlo na rad sčítavanie časov a doplnenie finalistov. Pri pohľade na výsledky a dosiahnuté časy sa zdalo že pozíciu najrýchlejšieho porazeného obsadí Dračia Légia Trenčín. Pre chybný prejazd jednou z obrátok však bola penalizovaná posádka Žíznivé Saně a trenčiansky legionári sa tak posunuli na prvé miesto v rozjazde 2 a do finále tak postupovali priamo. Na veľkú smolu Žíznivých saní ich čas spolu s penalizáciou nestačil na postup a do finále sa tak dostala iná posádka spoza rieky Moravy ONV Box. Pravidlá sú stanovené jasne a výška penalizácie bola o určená vopred, Žíznivé saně však športovo prijali chybu, čo im slúži ku cti.

Konečné poradie sa určovalo vo finálových jazdách o umiestnenie. Finále C o celkové 8.-9. prinieslo súboj dvoch veteránskych posádok KVS a Veteráni Brno. Cieľ ako prvý pretli KVS a obsadili tak 8. priečku. Vo finále B si napravili chuť Žiznivé Sáně (konečné 5. miesto), ktoré s jasnou prevahou prepádlovali Neptún klub Piešťany (konečné 6. miesto) a ŠK Dračiu Légiu 2012 – B (konečné 7. miesto). Finále A prinieslo azda najvyrovnanejší jazdu v histórií Trenčianskeho Ypsilónu. Počas úvodnej roviny, ktorá je mimochodom dlhá takmer 1500 metrov sa ani jednej lodi zo štvorice finalistov nepodarili získať náskok ani len o pár centimetrov. Posádky pozorne strážili jedna druhú a okamžite pokrývali nástupy svojich súperov. Psychicky náročnú úlohu napokon rozuzlila loď z Vácu ktorej sa podarilo utrhnúť približne 150 m pred prvou obrátkoum keď využili pozíciu na kraji skupinky. V nastolenom zmätku sa vydala maďarskú posádku stíhať zostava ONV Box, dvojica slovenských lodí naopak stavila na vylepšenie si pozície pre obrátkov presunuli sa do priaznivejšej línie. Tento krok sa napokon ukázal ako správny, zatiaľ čo dvojica v popredí v plnom nasadení súperila o prvé miesto, obe slovenské lode stiahli stratu vďaka lepšiemu prejazdu okolo bójí. Okrem toho si posádky na čele nepostrážili svoje manévre a na svete tak bola kolízia ktorá poslala obe lode až do pobrežného porastu. To bola situácia ako šitá na mieru Dračej Légií Trenčín, ktorá okamžite zvýšila úsilie a utrhla sa i ŠK Dračej Légií 2012. Na priebežne tretie miesto spadla Dunai Sárkányok Vác a štvrtá loď z obrátky vypádlovala ONV Box.

Dračia Légia Trenčín ponúknutú šancu už nepustila a až do cieľa dopádlovala s jednoznačným náskokom. Úlohu udržať striebro už ale nezvládli ŠK Dračia Légia 2012, ktorých v priebehu trate prepádlovali Dunai Sárkányok Vác. ONV Box sa už s kolízie na obrátke neotriasli a napriek veľkému nasadeniu nedokázali zmazať manko na súperov a do Českej republiky tak putovali „iba“ zemiakové medaily. Pohár za tretie miesto ostal doma u usporiadateľov z ŠK Dračia Légia 2012. Druhú priečku obsadili napriek problémom na trati Dunai Sárkányok Vác. Najšťastnejší v ciely boli pretekári y Dračej Légie Trenčín, ktorý okrem víťazstva na Trenčianskom Ypsilóne obhájili titul majstrov Slovenska na dlhých tratiach. Keďže v hodnotení majstrovstiev Slovenska sa umiestňujú iba slovenské posádky, striebro si pripísala ŠK Dračia Légia 2012 a bronz si odviezol Neptún klub Piešťany.