Menu Zavrieť

Návrat dračích lodí do Senice najlepšie zvládol líder bodovania!

Sobota 30. júla bola v znamení návratu dračích lodí na Kunovskú priehradu a teda návrat podujatia Dragon Boat Senica do kalendára podujatú dračích lodí na Slovensku po siedmych rokoch. Ročník 2022 sa pritom nerodil jednoducho. Neseriózny prístup maďarského dodávateľa lodí a vybavenia zachraňovali Trenčania, ktorý napokon priviezli štyri malé dračie lode čo však znamenalo že organizátor rozdelil prihlásené posádky do dvoch lodí. V samotný deň štartu sa obrátilo organizátorom i pretekárom chrbtom i počasie. Niekoľko dní horúčav vystriedal od rána dážď, našťastie sa k nemu nepridal vietor a hromy a blesky. Počas jázd sa naviac podarilo prevrátiť lode hneď dvom posádkam, čo spôsobilo zdržanie programu. S pribúdajúcimi jazdami však ostávali v hre už len posádky ktoré s jazdou na dračích lodiach nemali výraznejšie problémy a finálová jazda už prebehla opäť načas.

V Senici súťažili spolu všetky posádky bez rozdielu veku, pohlavia, či výkonnostnej triedy, pričom každá posádka absolvovala dve kvalifikačné jazdy. Následne sa pristúpilo k vyraďovaciemu kľúču, kde v každej štvorčlennej jazde dve rýchlejšie lode postupovali a dve končili svoje účinkovanie. Najlepšie zvládla sito kvalifikácie a vyraďovaciu časť Dračia Légia Trenčín, ktorá úspešne doviedla do finálovej jazdy obe svoje posádky. Podľa papierových predpokladov sa do finále dostala aj posádka ŠK Dračia Légia 2012 a Draconos. Štvoricu finalistov tak tvorili pravidelne trénujúce posádky. Veľkou škodou bolo že organizátor nezaradil do programu i finále B, pretože v semifinále vyradená štvorica bola tvorená naopak amatérskymi posádkami. Za zmienku stoja najmä výkony posádok ZNK a The Best Knockers, ktoré skúsenejším súperom počas celého programu zdatne konkurovali.

Vo finálovej jazde však ukázali posádky že pravidelný tréning naozaj prináša ovocie. Pohľad na jazdu z hľadiska techniky pádlovania a súhry posádok naznačil že pôjde o jednu z tých rýchlejších jázd dňa. Víťazný čas 41,66 s to napokon potvrdil, bol to najrýchlejší čas celého dňa, o viac ako 1,5 s rýchlejší ako dovtedy najlepší výsledok. A kto ho dosiahol? Víťazstvo si na svoje konto pripísala Dračia Légia Trenčín, ktorá v Senici okrem iného už vedela že bude reprezentovať Slovenskú republiku na blížiacich sa Majstrovstvách sveta dračích lodí ICF v Račiciach v Českej republike. Na stupňoch víťazov ich doplnili strieborní Draconos a bronzoví ŠK Dračia Légia 2012. Pomyselnú zemiakovú medailu si v štvorčlennom finále potom pripísalo „B-éčko“ Dračej Légie Trenčín, ktoré vystupuje pod názvom Grand Reserva. Víťazstvom si Dračia Légia Trenčín upevnila priebežnú prvú priečku i v bodovaní Slovenského pohára dračích lodí.

Dračie lode sa najbližšie predstavia v sobotu 20. augusta v Trenčíne, kde sa v rámci podujatia Small Dragon Boat Festival popasujú s traťami 200 a 1000 metrov a pripísať si bude možné 40 bodov do bodovania. Nasledovať bude reprezentačná prestávka, po ktorej sa vrátia dračie lode do Trenčína kde sa na tratiach Grand Prix Trenčín pôjde aj o tituly majstrov Slovenska na krátkych tratiach.