Menu Zavrieť

Trenčiansky Ypsilon opäť prilákal medzinárodnú konkurenciu

Trenčiansky Ypsilon, ktorého meno je odvodené z tvaru trate, posledné roky pravidelne láka medzinárodnú konkurenciu tých najzvučnejších miest. Uznajte sami, keďže len dve posádky na štarte v svojej minulosti neokúsili, aký je to pocit keď sa Vám na Majstrovstvách sveta hojdá zlatá medaila. Príjemné počasie potom už len dotvorilo atmosféru napínavých súbojov na vode. Tradične absolvujú posádky dve jazdy na 4,4 km dlhej trati od trenčianskej vodnej elektrárne, okolo cestného mostu, k pláži v starom ramene a späť do cieľa v areáli auto kempu.

O postup do finále a možnosť zvíťaziť sa súťaží okamžite od prvých záberov. Opravné jazdy ani iné možnosti ako postúpiť do finále neexistujú a tak nie je na čo čakať. Podľa predpokladov sa z prvej rozjazdy dostali do finále Dunai Sárkányok Vác A z Maďarska a domáca zostava ŠK Dračia Légia 2012 50+, ktorú však nepríjemne potrápila česká zostava Žiznivé saně. V druhej rozjazde šla od prvej obrátky do vedenia Dračia Légia Trenčín, ktorá však neudržala svoj náskok a do obrátky pri pláži, niečo viac ako kilometer pred cieľom, prišli všetky lode spoločne. V obrátke došlo ku kolízií z ktorej najlepšie vypádlovalo B-éčko maďarského Dunai Sárkányok Vác. Druhú pozíciu držali pre poslednou obrátkou Dračia Légia Trenčín, ktorú prenasledovali ONV Box (ČR) a ŠK Dračia Légia 40+. V súboji na obrátke však Dračia Légia Trenčín minula bóju a v cieli ju za tento prehrešok čakala penalizácia 5s na ktorej sa kapitáni dohodli na porade pred prvým štartom. Ak chceli postúpiť nestačilo im druhé miesto, ale museli aj časom poraziť súperov za nimi aj s pripísanou penalizáciou. Na ich veľkú radosť, resp. sútok českých posádok to Trenčanom stačilo a vo finále to bol teda Maďarsko Slovenský súboj.

Najskôr sa však na finálovú trať vydali posádky súperiace o 5. až 8. miesto. Slovenskú dvojicu ŠK Dračia Légia 2012 40+ a Neptún klub Piešťany však pomerne jednoznačne prekonala česká dvojica Žiznivé saně a napokon 5. ONV Box. Veľké finále bolo od úvodných metrov súboj nervov, všetky štyri lode bok po boku pripádlovali až k prvej obrátke, kde došli sily po náročnej rozjazde najskôr Dračej Légií Trenčín (konečné 4. miesto). V trati sa zároveň, po obrátke pod cestným mostom, odtrhla posádka Dunai Sárkányok Vác B, ktorá už relatívne pohodlne kontrolovala svoje víťazstvo až do cieľa. Súboj o druhé miesto však trval až do posledných metrov. V cieli napokon slávili dvojitý úspech naši južní susedia keď striebro vo finiši získala posádka Dunai Sárkányok Vác A. Najlepšou slovenskou posádkou tak bola ŠK Dračia Légia 2012.