Menu Zavrieť

Sezónu 2020 uzavrelo Prebudenie draka

Prebudenie draka v roku 2020 prinieslo niekoľko zaujímavostí. Hneď prvou bol nezvyčajný termín konania. Pre opatrenia súvisiace so šírením ochorenia Covid-19 bol organizátor nútený preložiť toto tradične jedno z úvodných podujatí sezóny až na prvú septembrovú nedeľu. Ako sa napokon ukázalo, po zrušení podujatia Granf Prix Trenčín, tak Prebudenie draka napokon prišlo až na úplný záver sezóny 2020 dračích lodí na Slovensku. Napriek náročnej situácií však súťažiace posádky čakalo príjemné počasie. A okrem toho nová atraktívna disciplína s hromadným štartom na trati dlhej jednu míľu (po našom 1600 m).

Na štarte pod Vodnou elektrárňou Trenčín sa napokon zoradilo hneď šesť posádok pripravených popasovať sa s nástrahami hromadného štartu. Netradičný bol aj počet pádlujúcich, ktorý bol obmedzený organizátorom na 14 i keď sa súťažilo v štandardných lodiach, ktoré majú 20 miest pre pádlujúcich. Od úvodných metrov mazala všetky predpoklady posádka Nostradamus. Okamžite po výstrele zo štartovacej pištole sa ujala vedenia a začala získavať náskok. Do kariet im hrala aj skutočnosť, že zbytok poľa sa zameriaval na favorizované posádky štartujúce na opačnej strane poľa. V úvodných metroch sa ostatných 5 posádok takmer zrazilo a v nastolenom zmätku stratili šancu na víťazstvo. Nostradamus si tak s prehľadom dopádloval po cenný triumfu, kontrolujúc bezpečný odstup od zbytku poľa. Napínavejší súboj však priniesla bitka o druhé miesto. Po polovici trate bolo jasné že o striebre a bronze rozhodne jediná obrátka na trati a tak sa strhla tlačenica o čo najvýhodnejšiu pozíciu v nájazde do tohto miesta. Z tohto súboja vyšla najhoršie posádka Buď Lepší, ktorá nestíhala ostrému tempu a začala zaostávať. Rozhodujúci náskok si však nevedela vypracovať ani jedna posádka a do posledného metra vpádlovali štyri dračie lode bok po boku. O striebornom a bronzovom medailistovi napokon rozhodli skúsenosti a majstrovstvo kormidelníkov. Dračia Légia Trenčín, na nevýhodnej vonkajšej pozícií, vyprovokovala tesne pred obrátkou šprint celej skupiny. V poslednej chvíli však prudkým zastavením lode a prudkou zmenou smeru nechala odísť lode Neptún klubu Piešťany a Lizard teamu. Tie v plnej rýchlosti neboli schopné tesného prejazdu okolo bóji. Do tohto priestoru sa však natlačila práve Dračia Légia Trenčín a za ňou v tesnom závese druhá z légií ŠK 2012. Z obrátky do cieľa ostávalo ešte niečo málo než 300 metrov no v záverečnom nápore si striebornú priečku, za Nostradamom, udržala Dračia Légia Trenčín a na treťom mieste preťala cieľovú líniu ŠK Dračia Légia 2012.

V poobednom programe sa vrhli posádky na 200 metroví šprint. K športovým zoskupeniam sa pridali aj firemné tímy a zostavy nadšencov vodných športov. Najrýchlejšou posádkou z pomedzi firiem a fun boli príslušníci Zboru Vazenskej a Justičnej Stráže. V kategórií športových posádok sa zloženie na pomyselnom stupienku víťazov nezmenilo, zmenilo sa však ich poradie. Najrýchlejší šprin predviedla ŠK Dračia Légia 2012, striebro si napokon vybojovala, vo svadobnej atmosfére jazdiaca, posádka Nostradamus a na tretie miesto klesla Dračia Légia Trenčín. Jedinou škvrnou na inak vydarenom podujatí bola nevyrovnanosť dráh a lodí. Nakoľko sa však lode i dráhy losovali, nikto zo zúčastnených na konečné výsledky neprotestoval a s odporúčaním na zlepšenie podmienok do ďalšieho ročníka si všetci užili zbytok končiaceho leta.