Menu Zavrieť

Sezónu 2021 zaháji Dragon cup Piešťany a ukončí Grand Prix Trenčín

Po náročnom roku zužovanom rôznymi opatreniami všetci draci a priaznivci vodných športov netrpezlivo očakávajú nový začiatok vodáckej sezóny. Organizátori podujatí plánovaných na rok 2021 nespali na vavrínoch a pripravili zatiaľ najbohatší kalendár podujatí dračích lodí v ére tohto športu Slovensku. I keď v porovnaní so svetom je šport dračích lodí v „plienkach“ a máme sa čo učiť, teší nás že Vám tento rok predstavíme rovno 5 podujatí.

Všetko sa odštartuje, už tradične prvý júnový víkend, v Piešťanoch, kde sa stretneme už na jedenástom ročníku Dragon cup Piešťany. Tento tradičný závod každoročne prináša súboje o pohár primátora tohto kúpeľného mesta. Všetko sa tak začne 5. júna na Váhu, pod kolonádovým mostom, na 200 a 1000 metrovej trati.

Jún bude tento rok z pohľadu dračích lodí najnabitejší. Už dva týždne po Piešťanoch si zmerajú sily posádky na najdlhšej trati v kalendári. Na 4400 metrov dlhej trati Trenčianskeho Ypsilónu sa už tradične môžete tešiť na medzinárodnú účasť. Navyše tento rok tento vytrvalostný závod rozhodne aj o tom, ktorá posádka získa titul majstrov Slovenska dračích lodí na dlhých tratiach. Nedeľný program ozvláštni premiérový závod jednotlivcov na 500 m na lodiach OC1 (outrigger canoe).

Prebudenie draka sa v roku 2021 posunie bližšie k úvodu sezóny. Tentokrát však uvíta namiesto sezóny dračích lodí astronomické leto. Termín nie je zatiaľ určený na 100%, nakoľko pôvodný plán 26. júna sa kryje s kanoistickým podujatím Trenčianska regata. Organizátor tak prisľúbil možnú zmenu termínu s ohľadom na záujem zúčastniť sa na regate niektorým drakom, ktorí jazdia i na rýchlostných kanoe. Novinkou by však mala byť lokalita. Tento rok by nás Prebudenie malo priviesť na Zelenú vodu, pri Novom Meste nad Váhom.

V lete je v kalendári slovenských podujatí pauza. Množstvo príležitostí na športové vyžitie však prinášajú podujatia napríklad v Českej republike, ktoré sú častou destináciou našich posádok. Veľkým sviatkom by mali byť aj spoločné Majstrovstvá Európy národný a klubových posádok v ukrajinskom Kyjeve, kde svoju účasť predbežne potvrdila Dračia Légia Trenčín. Naplánované sú v druhej polovici augusta, všetko však bude záležať na aktuálne platných opatreniach.

V rovnakom termíne ako budú konať Majstrovstvá Európy v Kyjeve, sa vrátia dračie lode aj na slovenské vody. Už piaty roční Small Dragon Boat Festivalu privedie posádky na pláž na Zamarovskom ostrove. Jedno z najbohatších podujatí z pohľadu množstva kategórií u nás. Uvidíme kto tu bude 21. augusta lepší.

Záver sezóny tento rok obstará navrátilec do kalendára dračích lodí na Slovensku, Dragon Boat Grand Prix Trenčín. Veríme že neúspešný návrat z roku 2020 sa nebude opakovať a posádky sa stretnú v náročných 550 metrových stíhacích súbojoch. V programe nebude chýbať ani šprint na 150 metrov o tituly Majstrov Slovenska na krátke trate a tohtoročná novinka závod jednotlivcov a družstiev v disciplíne OC1 (outrigger canoe).

Všetky spomínané podujatia nájdete v kalendári pre sezónu 2021. V priebehu sezóny tu potom nájdete aktuality a výsledky z jednotlivých podujatí.