Menu Zavrieť

Sezóna 2020 dračích lodí na Slovensku začala Ypsilónom.

V sobotu 20. júna 2020 odštartovalo prvé podujatie dračích lodí na Slovenku. Napriek opatreniam, ktoré nás počas podujatia sprevádzali, sa na Trenčianskom Ypsilóne zišla zaujímavá zostava deviatich tímov z troch krajín. Počet to možno nie je ohromujúci, takmer v každej lodi však sedelo hneď niekoľko medailistov majstrovstiev sveta alebo Európy. Jazdy počas celého dňa sprevádzal vytrvalí dážď a posádky tak okrem náročnej trate preverilo aj nepríjemné počasie, o to viac sa cenia výkony ktoré posádky na trati dlhej 4400 metrov predvádzali v oboch jazdách.

Celý program odštartovali rozjazdy, ktoré rozhodovali o postupe do troch finálových jázd. V prvých dvoch rozjazdách si postup do „Áčkového“ finále s prehľadom postrážili papierový favoriti, domáca ŠK Dračia Légia 2012 a ONV Box z Ostrožskej Novej Vsi (ČR). ONV Box dominantnou jazdou od štartu nedal šancu ani jednému súperovi. ŠK Dračia Légia 2012 rozhodla o svojom postupe na prvej obrátke, ktorá čakala na posádky zhruba po jednom kilometri. Najnapínavejší súboj priniesla v poradí tretia rozjazda, kde sa až do posledných metrov bojovalo o víťazstvo medzi Dračou Légiou Trenčín a maďarským Dunai Sárkányok Vác. Obe posádky absolvovali celú trať bok po boku a nedarovali si ani centimeter miesta. V tesnom závere si postup napokon postup vybojoval maďarský celok. To však z napínavej jazdy nebolo všetko, Dračej Légií sa v tejto jazde odvrátilo športové šťastie chrbtom úplne, v poslednej obrátke a v zápale súboja o víťazstvo nabúrala posádka do bóje ktorá sa odrazila na zlú stranu lode. V cieli sa tak udelili aj trestné sekundy za nesprávne prejdenie trate. Ako to tak chodí, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí, udelením penalizácie sa na druhú priečku dostala druhá posádka ŠK Dračej Légie 2012.

Po obednej pauze prišli na rad finálové jazdy o celkové umiestnenie a posádky sa vydali na 4,4 kilometrovú trať druhý krát. Ako prvé odštartovalo finále C o celkové 7. až 9. miesto. V tejto jazde si chuť napravila Dračia Légia Trenčín, ktorá napriek najkratšej pauze zajazdila iba 2 sekundy horší čas ako neskorší víťaz a presvedčivo dopádlovala pre 7. miesto. S odstupom takmer 300 m obsadil 8. miesto ďalší Trenčiansky celok Nostradamus, ktorý najmä v úvodných metroch statočne sekundoval Légií. Konečné 9. miesto pripadlo posádke FRMDRK z Frýdku Místku (ČR).

Finále B prinieslo zaujímavý súboj dvoch posádok z jedného klubu a domácou dvojkou. ŠK Dračia Légia 2012 – 2 napokon oddelila dve posádky Žiznivých Saní (resp. Saně Žiznivé – druhá posádka). Na prvej obrátke, rovnako ako v rozjade, mali problémi Žiznivé Saně, tentokrát sa im ale podarilo vrátiť do čela jazdy a potvrdili tak pozíciu papierového favorita tejto jazdy. Zemiaková placka spolu zo 6. miestom teda putovali do Uherského Hradiska (ČR) a 5. miesto ostalo doma v Autocampe na Trenčianskom ostrove.

Ako posledné prišlo na rad zápolenie o celkové víťazstvo, ktoré prinieslo česko-slovensko-maďarský súboj. Od štartu šla do vedenia posádka ONV Box, ktorá vysokým tempom dávala zabrať svojim prenasledovateľom z ŠK Dračia Légia 2012 a Dunai Sárkányok Vác. Už po pár sto metroch bolo zrejmé, že ONV Box svojou rýchlou jazdou jasne pádlovala za víťazstvom a bolo tak jasné že o druhom mieste rozhodne to, kto dlhšie udrží nastolené tempo. Ak prvý si zo súboja vystúpila domáca ŠK Dračia Légia 2012 a doma tak ostal bronz. Dunai Sárkányok Vác sa udržal na vlne „Ostrožákom“ o niečo dlhšie a na svoje konto si tak pripísali striebornú priečku. Zlato patrilo jasne posádke ONV Box, tá okrem celkového triumfu ukázala že v rozjazde mala ešte rezervu a ako správni víťazi sa postarali aj o najrýchlejší čas celého podujatia.

Celkové poradie:

  1. ONV Box Ostrožská Nová Ves – Česká Republika
  2. Dunai Sárkányok Vác Vác – Maďarsko
  3. ŠK Dračia Légia 2012 Trenčín – Slovensko
  4. Žiznivé Saně Uherské Hradište – Česká Republika
  5. ŠK Dračia Légia 2012-2 Trenčín – Slovensko
  6. Saně Žiznivé Uherské Hradište – Česká Republika
  7. Dračia Légia Trenčín Trenčín – Slovensko
  8. Nostradamus Trenčín – Slovensko
  9. FRMDRK Frýdek Místek – Česká Republika

Na Slovesnku sa dračie posádky najbližšie stretnú 25.7. na podujatí Small Dragon Boat Festival. Po nich budú nasledovať dve septembrové podujatia, Prebudenie Draka 5.9. a stíhací závod Grand Prix Trenčín ukončí sezónu 2020 na Slovensku v sobotu 12.9.