Menu Zavrieť

Trenčiansky Ypsilón rozhodol o majstroch na dlhých tratiach

Najtvrdší závod v kalendári Slovenskej asociácie dračích lodí je určite Trenčiansky Ypsilón. Porcia dvoch kôl s dĺžkou 4 400 metrov však 19. júna 2021 premiérovo určila i majstrov Slovenska dračích lodí na dlhých tratiach. Na štarte sa stretli posádky z Čiech , Maďarska a samozrejme domáca slovenská elita.

Dopoludňajšie rozjazdy už tradične dali drakom a dračiciam poriadne zabrať, pretože priami postup zaručovalo len víťazstvo a ostatné posádky museli čakať na výsledné časy a ich porovnanie. Žreb poslal do bojov v prvej rozjazde posádky Dračia Légia Trenčín, Nostradamus a Žiznivé Saně (ČR). Od úvodných metrov diktovala tempo Dračia Légia a už po pri prejazdom cieľovou líniou bola vo vedení o dĺžku niekoľkých lodí. Svoj náskok v ďalšom priebehu jazdy už Dračia Légia postupne zvyšovala, čím si pohodlne dopádlovala po priamy postup do bojov o cenné kovy. Na miestenku „Lucky Losera“ napokon čakali Žiznivé Sane. Rozjazda číslo dva priniesla súboj posádky Dunai Sarkányok Vác (Maď.), domácej ŠK Dračia Légia 2012 a rezervnej posádky z poza rieky Moravy pod názvom Sane Žiznivé. Priebeh druhej rozjazdy bol o poznanie dramatickejší a žiadna z posádok si až po prvú obrátku (približne po 1,2 km) nezískala výraznejší náskok. Tvrdý súboj o pozície najlepšie zvládli borci z Vácu, ktorí sa ujali vedenia a umnou jazdou si ho udržali až do cieľovej línie. Na druhé miesto, ktoré aj tak neznamenalo istý postup do finále, sa dostala posádka Sane Žiznivé. Na päty im však šliapala ŠK Dračia Légia 2012, ktorá sa napokon dokázala prebojovať na druhé miesto. V cieli sa tak čakalo kto doplní dvojicu víťazov vo finálovom súboji. Napokon sa ukázalo súboje na trati vybičovali v vyššiemu výkonu a teda aj lepším časom práve domácich.

Po obedňajšej prestávke tak odštartovalo najskôr malé finále. Zaujímavý súboj, možno povedať bratovražedný, predviedli posádky Žiznivé Sane a Sane žiznivé (obe ČR), ktoré pochádzajú z jednoho tímu ako napovedajú ich názvy. Štvrté miesto napokon vybojovali Žiznivé sane, pred Saňami žiznivými a šiestu priečku obsadil Nostradamus. Veľké finále prinieslo súboj, kde sa na štarte zoradili dve Légie a medzi nimi maďarský špecialisti na dlhé trate z Vácu. Prvé zábery po štartovom výstrely pripomínali skôr šprintérsku trať a mierne vedenia získala ŠK Dračia Légia 2012. Netrvalo však dlho a tento náskok sa stal minulosťou. V absolútne vyrovnanej jazde tak ukrajovali meter za metrom všetky tri posádky spoločne bok po boku až po prvú obrátku. Tesný súboj okolo bójí najlepšie zvládla maďarská posádka, ktorá si vypracovala niekoľko metrový náskok a výhodnú pozíciu pod brehom. Prekvapivým manévrom sa z vonkajšej strany dostala na druhé miesto posádka Dračej Légie Trenčín. Domáca ŠK Dračia Légia 2012 však nezaostávala a ocitla sa medzi dvomi posádkami. Dvojica domácich sa rozhodla zariskovať a zamierili do vratného prúdu za „železným mostom“. Najviac síl v pádlovaní proti prúdu spočiatku mala Dračia Légia, ktorá sa na chvíľu dostala do vedenia, bolo to však za cenu horšej pozície na vode čo sa napokon ukázalo ako rozhodujúce. Pred druhou obrátkou sa do vedenia vrátil Dunai Sarkányiok Vác a túto pozíciu už nepustil. Stíhacou jazdou vyčerpaná Dračia Légia Trenčín si do obrátky priviezla svojich menovcov z roku 2012. Zaváhaním na obrátke však umožnila aby sa na druhé miesto dostala práve ŠK Dračia Légia 2012. Tá však nemala dostatok síl aby utrhla svojich prenasledovateľov a v poslednej obrátke, približne 350 m pred cieľom sa situácie zopakovala v opačnom garde. Zo zadnej pozície tiahla lepšie objazd bójí Dračia Légia Trenčín, ktorá sa tak vrátila na striebornú priečku. Z celej sily sa ich držali domáci a obe lode spoločne v súboji výrazne sťahovali i náskok vedúcej posádky. Posádka z Vácu si však svoj náskok udržala a zaslúžene zvíťazila. V posledných metroch sa doslova o pár centimetrov na druhé miesto dostala domáca ŠK Dračia Légia 2012 a tretie miesto tak ostalo Dračej Légií Trenčín. V zápale boja s vypätím všetkých síl však došlo ku dvom kolíziám, kedy domáci opakovanie nezvládli jazdu vo vlnách. V cieli sa tak malo rozhodnúť o prípadnom pridelení trestných sekúnd. Skôr ako však hlavný rozhodca vyriekol svoj verdikt ukázali športové fair play pretekári z ŠK Dračia Légia 2012, ktorí si priznali vinu a sami si navrhli penalizáciu. To znamenalo že druhé miesto napokon získala Dračia Légia Trenčín.

Okrem samotného Trenčianskeho Ypsilónu sa však súťažilo o tituly Majstrov Slovenska dračích lodí na dlhej trati. Do tohto poradia sa nezapočítavali zahraničné posádky a Majstrom pre rok 2021 sa tak stala Dračia Légia Trenčín, pred druhou ŠK Dračia Légia a tretím Nostradamom.

Výsledky nájdete na stránkach organizátora