Menu Zavrieť

Na Majstrovstvách sveta ´22 Slovensko najlepšie ôsme

Začiatok septembra patril v račickej Labe aréne spoločným ICF Majstrovstvám sveta dračích lodí a domácim Majstrovstvám dračích lodí Českej republiky. Po náročnom období kedy z objektívnych príčin sa MS a ME naplánované obe na Ukrajine nemohli konať, sme pomerne dlho nepoznali nie len dejiská náhradných podujatí no ani len to, či sa podujatia budú konať vôbec. Napokon sa Majstrovstvá Európy presunuli do Španielska a Majstrovstvá sveta do Českej republiky. Obe bohužiaľ na rovnaký termín prvého septembrového týždňa. Našou úlohou teda bolo si vybrať kam vyslať našich reprezentantov. Voľba napokon vzhľadom na krátkosť času a finančnú náročnosť padla na podujatie u našich susedov.

O zloženie reprezentačnej posádky sa postarali takmer výlučne, až na jednu výnimku, členovia úradujúcich Majstrov Slovenska dračích lodí z tímu Dračej Légie Trenčín. Zmeny termínov a niekoľko zranení však na poslednú chvíľu neumožnili štartovať viacerým oporám tejto posádky a tak sa k slovu, resp. pádlu dostali vo veľkej miere juniori. Cieľom bolo teda okrem solídneho umiestnenia i zbieranie cenných skúseností do ďalšej športovej kariéry. V tíme sa tak predstavilo spolu 28 členov výpravy, zhodne po 14 z oboch pohlaví, pričom 5 reprezentantov bolo vo veku do 18 rokov a ďalší štyria do 23. V konkurencií 14 národných posádok z celého sveta tak vyrazili naše posádky do všetkých troch tratí na 200, 500 a 2000 m v hlavnej divízií PREMIER (bez rozdielu veku) v ženských, zmiešaných a otvorených kategóriách malých dračích lodí.

Slovenská reprezentácia na ICF Majstrovstvách sveta dračích lodí 2023

Hneď v úvodnej disciplíne zaplatila nováčikovskú daň OPEN, resp. mužská, posádka na pólkilometrovej trati. V rozjazde číslo 1 sa našim nepodarilo postúpiť do semifinále a v konečnom poradí si zapísali 11. priečku. Následne však zo seba striasli nervozitu, na 2000 m trati sa posunuli na 9. miesto a v šprinte na 200 m dopádlovali ešte o jednu priečku lepšie a zapísali si tak 8. miesto. Pevnejšie nervy a konzistentné výsledky predviedla ženská zostava, v ktorej sa predstavila vôbec najmladšia pádlujúca členka výpravy iba 12 ročná Veronika Koreňová. Ženskej posádke sa vo všetkých troch tratiach podarilo dopádlovať na 9. mieste v konečnom poradí. Vôbec najlepšie sa darilo zmiešanej posádke, zrejme preto že práve táto najmenej trpela absenciou stabilných opôr. Dva kilometre dopádloval mix rovnako ako OPEN a ženy na 9. mieste. Na šprintérskej 200-vke a 500 m trati obsadili 8. miesto. Mix bol aj vôbec najbližšie zo všetkých našich posádok najbližšie k postupu do finálovej šestky. Na 200 m šprinte nás z postupovej druhej priečky zosadili španielsky reprezentanti. Celkovo tri 8. miesta na vrcholnom svetovom podujatí s mladou posádkou tak spĺňa očakávania trénera a manažéra, ktoré tímu stanovali pred začiatkom MS. Dúfame že mladí pretekári si odniesli mnoho užitočných skúseností, ktoré zužitkujú v budúcnosti.